עיצוב פנים הבית

עיצוב פנים הבית, הינו תחום רחב הכולל אלמנטים והרבה נושאים מגוונים שמרכיבים אותו. כדי להבין באופן בסיסי ומקצועי את תחום עיצוב הבית, צריך לבחון זאת  מנקודת מבטו של אותו אדם המתכנן את הבית- האדריכל.
בזכות העקרונות  על פיהם נקבע עיצוב הבית, נדע אנחנו כצרכנים מה אפשר לעשות בחלל מבחינה עיצובית אשר תתאים לסגנון האישי שלנו, וכיצד משנים אותו ליצירת התאמה המאפשרת יצירת והגשמת בית החלומות. בראיה אדריכלית, אחד העקרונות החשובים לעיצוב הבית הוא
השימוש בנקודות מוצא מבניות.
הכוונה היא לנקודות מוצא כגון פתחים, עמודים,קורות,גרמי מדרגות,גומחות ועיקולים שהם אלו שמכתיבים בדרך כלל איך ובאיזה צורה ניתן יהיה לעצב את הבית בצורה נכונה.
תמיד- עיצוב הבית היה נקבע על פי אותן נקודות מוצא ובהתאם לאופציות שהן נותנות מה שנקרא תכנון ממוקד.
בשנים האחרונות, נכנס התכנון הגמיש וכבש בסערה את שוק התכנון והבנייה.
המניע ליצירת מערך גמיש  נובע בעיקרו מהרצון להעניק לנו אופציות עיצוביות מגוונות לשימושים שונים בעתיד. החשיבה היא שאחת לכמה זמן, “נולד” לנו רצון לעשות “מתיחת פנים” לבית ולעצב מחדש כמו גם הצרכים המשתנים עם הזמן שעובר.
הרצונות והשינויים בצרכים, מביאות את המעצבים להמציא כל פעם מחדש פתרונות יצירתיים.
עיצוב הבית  הופך תהליך שונה לאדריכל בזכות שיטת “העיצוב לפי נושא”.
שיטה זו, מאפשרת יצירה של מערך עיצובי המתוכנן במנותק מדרישות המבנה המדובר.
כך, ניתן יהיה לעצב את הבית באופן בעל ההתאמה הגבוהה ביותר לדרישות הלקוח.
הבעיה בעיצוב מסוג זה, היא שקיים ניתוק מסוים מהמציאות ולא ניתן לשמר אותו לאורך זמן.
עיצוב הבית, היכול להתבסס על עיצוב נושאי הם חדרי הילדים מלאי הדמיון או סלונים המקבלים השראה מתקופות מסוימות לאורך ההיסטוריה העיצובית.
מאחר והתכנון הגמיש צובר תאוצה עם הזמן, ואנו מגיעים עם ידע מסוים על המערך הבסיסי, יחד עם קווים מנחים לעיצוב הבית באופן ההולם את רצונותינו, יש לקחת בחשבון כי ייתכנו שינויים במבנה הקיים עם מדובר בשיפוץ או תכנון מקדים לשינוי תוכנית הבנייה המקורית.
השינויים המבניים יכולים לכלול הרס או בנייה של קירות, שינוי מיקומם של פתחים לדלתות וחלונות, שינויי מפלסים,הנמכות והגבהות בגבס ועוד.
הרס או בניית קירות מגיעים בדרך כלל בעקבות החלטה לפשט באופן מסוים את מבנה הבית.
לרוב הרצון הוא לשבור קירות בכדי להגדיל את החלל והבנייה היא ליצור הפרדה מסוימת וגם היא עשויה לרוב גבס ופתוחה משני צדדיה.
עיצוב הבית, שכולל שינוי מפלסים, מעשיר את החלל בניגוד לקירות והופך אותו לפחות אטום, ייחודי ומסודר יותר.
שינויים במיקומי פתחים וגודלם, נקבעים לרוב לפי כמות חשיפת האור הרצויה. מיקום הפתחים אינו אמור להטריד את פעילות האדם הנמצא מאחוריהם ולפניהם.
מה שמיוחד זה שכיום פעולות ותכנונים מסוג זה מתאפשרים בקלות יחסית והמבנה הקיים או הנבנה אינו נשאר בצורתו המקורית ואין רתיעה מלהתחיל ולעסוק בשינויים שכאלה.
עיצוב הבית עם תכנון גמיש נכון מצד האדריכל וסיכום מפורט וברור למה רוצים ומה אפשרי הופכים את ההליך לקל ומהיר יותר.
ניתן אם כך, לסכם את תפקידו של האדריכל כמנצח על עיצוב הבית כיצירה הכוללת ראיה נכונה של תכונות המבנה והאפשרויות לשינוי העומדות לרשותנו ובכך ליצור שפה משותפת יחד עם ההבנה של מה שקיים, ולהגיע למקסימום תוצאות אשר ישביע את הלקוח.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 5 =